۱.۱۵.۱۳۹۰

مردی در ولایت هرات خانمش را سربرید


گردن یک خانم حدودا ۳۰ ساله از سوی شوهرش در ولسوالی رباط سنگی ولایت هرات بریده شد و جان باخته است.مقام های محلی در این ولایت خشونت های خانوادگی را عامل این رویداد عنوان می کنند و از بازداشت متهم این قضیه خبر می دهند.طی یک ماه گذشته در غرب افغانستان دستان یک خانم از سوی شوهرش در نیمروز بریده شد و همچنان یک دعا خوان چهره یک زن را در ولسوالی کرخ هرات سوختاند و سرانجام یک مرد حدود ۳۵ ساله گردن خانمش را با استفاده از یک چاقو عصر روز گذشته در هرات  بریده است.سید اقا ثاقب فرمانده پولیس این ولایت می گوید یک تن از باشندگان ولسوالی کشک کهنه که ساکن ولسوالی رباط سنگی می باشد به اتهام قتل خانمش از سوی پولیس بازداشت و به جرم خود اعتراف کرده است.اوگفت: شوهر این خانم به بهانه اینکه قصد رفتن به شهر هرات دارند وی را از خانه بیرون و سرانجام در یک منطقه کوهستانی خانمش را به قتل رسانده است.پولیس در هرات می گوید با عاملین خشونت علیه زنان به صورت جدی برخورد خواهد شد.چند روز قبل یک دعا خوان بر چهره یک خانم در ولسوالی کرخ هرات مواد پاشید که باعث سوختاندن چهره آن خانم شده است.اقارب این زن ۳۰ ساله می گویند تاکنون این شخص ازسوی نیروهای امنیتی بازداشت نشده است.شماری از کارشناسان مدعی هستند که اخیرا میزان خشونت علیه زنان در این ولایت افزایش یافته و نهاد های مدافع از حقوق زنان در این عرصه درست عمل نمی کنند.طبق معلوم مسوولین نهاد های مدافع از حقوق زنان ضمن محکوم کردن این رویداد ها  خواهان بازداشت عاملین و برخورد جدی با آنها شدند.

۱.۱۴.۱۳۹۰

حمله مرگبار به دفتر سازمان ملل در مزار شریف

محکومیت گسترده حمله مرگبار به دفتر سازمان ملل در مزار شریف

حمله به دفتر یوناما در مزار شریف

مهاجمان حداقل دو نفر از کارکنان سازمان ملل متحد را سر بریدند

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، حمله مرگبار به دفتر این نهاد در شهر مزار شریف افغانستان را بزدلانه خوانده و محکوم کرده است.

شماری از مردم مزار شریف، واقع در شمال افغانستان، روز جمعه در اعتراض به آتش کشیده شدن یک نسخه قرآن در ایالت فلوریدای آمریکا، اقدام به راهپیمایی کردند که طی این رویداد، گروهی از آنان با حمله به دفتر سازمان ملل متحد در این شهر، هفت تن از کارکنان آنرا به قتل رساندند.

بان کی مون که به کنیا سفر کرده گفته است: "این حمله ای وقیحانه و بزدلانه به کارمندان سازمان ملل متحد است که تحت هیچ شرایطی قابل توجیه نیست."

یک سوئدی، یک نروژی، یک شهروند رومانی و چهار نگهبان نپالی دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در این واقعه کشته شدند و نیز بخشی از ساختمان محل کار آنان به آتش کشیده شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام ارشد پلیس ولایت بلخ گزارش داده است که بیش از ۲۰ نفر از جمله طراح اصلی این حمله دستگیر شده اند.

چند نفر از مهاجمان و معترضان نیز توسط نگهبانان دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد کشته شدند.

در همین حال در تحولی دیگر در افغانستان، نیروهای ناتو حمله گروهی از پیکارجویان به یک پایگاه نظامی در حاشیه شهر کابل را دفع کردند.

ناتو اعلام کرده است دو نفر از شورشیانی که قصد ورود به این پایگاه نظامی را داشتند، در درگیریها کشته شده اند.

در نتیجه این درگیری همچنین سه نفر از نیروهای ناتو جراحات سطحی برداشته اند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد جمعه در یک جلسه اضطراری حمله در مزار شریف را بررسی و سپس با صدور بیانیه ای به شدت آنرا محکوم کرد و خواهان اجرای عدالت در حق عاملان این حمله شد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز طی بیانیه ای حمله به کارمندان سازمان ملل متحد را قویا محکوم کرده و به خانواده های قربانیان تسلیت گفته است.

آقای اوباما گفت: "کارمندان مرد و زن سازمان ملل متحد از جمله کارمندان افغان آن در حمایت از مردم افغانستان کار می کنند."

او افزود: "ما بر حفظ آرامش تاکید می کنیم و از تمام طرفین می خواهیم که با پرهیز از خشونت، اختلافاتشان را از طریق گفتگو حل و فصل کنند."

استفان میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور افغانستان به مزار شریف رفته تا درباره این واقعه تحقیق کند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز طی بیانیه ای قتل کارکنان سازمان ملل متحد را تکان دهنده دانسته و محکوم کرده است.

واکنش کشیش آمریکایی

تظاهرات روز جمعه به منظور اعتراض به آتش زدن یک نسخه کتاب مقدس مسلمانان توسط تری جونز، کشیش یک کلیسای کوچک در ایالت فلوریدا برگزار شده بود.

او می گوید حدود دو هفته پیش در حضور پیروانش محاکمه ای برای قرآن برگزار کرده و پس از محکوم کردن آن، یک نسخه از کتاب مقدس مسلمانان را آتش زده است.

تری جونز روز جمعه طی بیانیه ای بار دیگر بر موضع خود علیه اسلام تاکید و اعلام کرد است که "زمان آن فرا رسیده که اسلام را پاسخگو بدانیم."

شورای روابط آمریکا و اسلام که از گروه های اسلامی مهم در ایالات متحده است طی بیانیه ای واقعه مزار شریف را محکوم کرده است.

سناتور جان کری، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا، نیز با اتخاذ موضع مشابه، تری جونز را یک "چهره افراطی" خوانده و گفته است که قربانیان با این کشیش هیچ ارتباطی نداشتند.


تری جونز در واکنش به واقعه مزار شریف به حملاتش به اسلام ادامه داده است

مقام های ولایتی در افغانستان می گویند که گروهی "فرصت طلب" این تظاهرات را به خشونت کشیدند.

لعل محمد احمدزی، سخنگوی پلیس زون (منطقه) شمال افغانستان به بی بی سی گفت: "در جمع تظاهر کنندگان، تعدادی از اوباش حضور داشتند که به دفتر یوناما هجوم بردند و هشت کارمند خارجی یوناما را کشتند؛ دو تن از آنها را سر بریدند و یک تن از آنها را مجروح کردند. یکی از کشته شدگان زن است".

آقای احمد زی گفت: "افراد فرصت طلب، بخشهایی از دفتر یوناما و چند ماشین مربوط به این دفتر را به آتش کشیده اند".

یوناما با صدور اطلاعیه ای، کشتار کارمندان خود را محکوم کرد و حمله به آنها را "بهت آور" خواند.

کارمندان داخلی دفتر یوناما جمعه تعطیل بودند و فقط کارمندان خارجی در دفتر حضور داشتند.

این مقام پلیس افزود تظاهرات کنندگان نیز تلفاتی داشته اند که هنوز دقیقا معلوم نیست.

او افزود پلیس چند نفر را به اتهام دست داشتن در این حادثه بازداشت کرده و تحقیقات در این مورد آغاز شده است.

در همین حال غلام سخی کارگر، سخنگوی وزارت صحت گفت که دو کشته و دوازده مجروح به بیمارستانی در شهر مزار شریف منتقل شده اند که این عده احتمالا از تظاهر کنندگان بوده اند.

آقای احمدزی، سخنگوی پلیس شمال افغانستان در گفت و گو با بی بی سی گفت که تظاهرات قرار بود به صورت مسالمت آمیز و در صحن "روضه شریف" برگزار شود، اما ناگهان تظاهرکنندگان بسوی دفتر یوناما هجوم بردند.

این مقام امنیتی افغان گفت که تظاهرکنندگان ابتدا به گاردهای مسلح دفتر یوناما حمله کرده و سلاح آنها را گرفتند و پس از آن وارد دفتر شده و شروع به تیراندازی کردند.

خبرنگاران می گویند که یک روحانی که قبل از آغاز تظاهرات سخنرانی می کرد، خطاب به معترضان خشمگین گفت که صدها جلد قرآن در آمریکا به آتش کشیده شده است.

تری جونز می گوید که تنها یک جلد قرآن را به آتش کشیده بود.

این کشیش چند ماه پیش قصد این کار را داشت، اما با مخالفت افکار عمومی آمریکا و مقامات دولتی این کشور، از جمله باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرد که "موقتا" از تصمیم خود منصرف شده است.

خبرنگاران شمار معترضان را هزاران نفر اعلام کردند.

گزارشها از افغانستان حاکی است که در اعتراض به سوزاندن قرآن توسط کشیش آمریکایی، تظاهراتی در هرات در غرب افغانستان نیز صورت گرفت اما بصورت مسالمت آمیز پایان یافت.

مزار شریف از مناطق امن افغانستان به حساب می اید و یکی از شش منطقه ای است که قرار است تا دوماه دیگر مسئولیت تامین امنیت آن از نیروهای ناتو به نیروهای افغان منتقل شود.

منبع : بی بی سی

تظاهرات خشونت‌آمیز در قندهار ۱۰ کشته بجا گذاشت

گزارش ها از شهر قندهار، در جنوب افغانستان حاکی از کشته شدن ۱۰ نفر و زخمی شدن بیش از ۷۰ تن در جریان تظاهرات خشونت آمیز علیه سوزاندن قرآن در آمریکا است.

گفته شده که صدها نفر در اعتراض به سوزاندن نسخه ای از قرآن در حضور کشیش تری جونز، در ایالت فلوریدای آمریکا، روز شنبه، ۱۳ حمل/فروردین در شهر قندهار اقدام به تظاهرات کرده اند.

این تظاهرات به خشونت گراییده و بر اساس گزارشها، بر اثر درگیری میان تظاهرکنندگان و پلیس، ۱۰ نفر کشته و ۷۳ تن دیگر زخمی شده اند.

مامون درانی، خبرنگار در قندهار گفته که در اثر این خشونت ها شماری از ساختمانهای دولتی و غیردولتی در این شهر آسیب دیده است.

تصاویر پخش شده از این تظاهرات نشان می دهند تظاهرکنندگان در حال آتش زدن لاستیک های خودروها در خیابانهای شهر قندهار هستند.

زلمی ایوبی، سخنگوی والی قندهار گفته است: "راهپیمایی حق مردم است، اما شماری از راهپیمایان در تظاهرات امروز موترهای (خودروهای) مردم را آتش زده اند، مغازه ها را سوزانده و در خیابانها لاستیک های موترها را آتش زده اند."

حمله به دفتر یوناما در مزار شریف

حمله به دفتر یوناما در جریان تظاهرات در شهر مزار شریف به طور گسترده ای محکوم شده است

این در حالی است که روز جمعه نیز در پی تظاهرات خشونت آمیزی در شهر شمالی مزار شریف، شماری از تظاهرکنندگان به دفتر سازمان ملل حمله کردند و دست کم ۱۲ نفر را کشتند.

گفته شده که دست کم دو تن از آنها سربریده شده اند.

هفت تن از کشته شدگان این حمله شامل سه کارمند خارجی دفتر نمایندگی سازمان ملل، یوناما، و چهار تن دیگر نگهبانان نپالی این دفتر بوده اند.

حمله به دفتر یوناما و کشتن کارمندان آن از سوی محافل داخلی و بین المللی به گونه گسترده ای محکوم شده است.

عطا محمد نور، والی بلخ گفته است که طالبان در میان تظاهرکنندگان در شهر مزار شریف نفوذ کردند و آنها را به عوض محل از پیش تعیین شده، به سوی دفتر نمایندگی سازمان ملل جهت دادند.

طالبان مسئولیت حمله به دفتر یوناما را به عهده گرفته اند.

همچنین شهر هرات، در غرب افغانستان هم در روز جمعه شاهد تظاهرات مسالمت آمیزی در اعتراض به سوزاندن قرآن در آمریکا بوده است.