۴.۱۷.۱۳۹۱

ادامه قتل و خودکشی دختران جوان در غرب کشور


مقام ها در غرب کشور می گویند که در دو رویداد جداگانه دو دختر جوان در ولایت های هرات و غور کشته شده و یا خودکشی کرده اند.
به گفته مقام های امنیتی در ولایت هرات روز گذشته (جمعه) یک دختر جوان به ضرب مرمی تفنگ (امبرلیس) ازسوی برادرش کشته شده است.
گفته شده است؛ سیماگل دخترجوان و بیست ساله باشنده اصلی منطقه محل دشت ولسوالی گذره هرات بوده است .
عبدالروف احمدی سخنگوی پولیس ساحوی 606 انصار درغرب کشور به خبرگزاری بخدی گفت:" تاکنون انگیزه قتل سیماگل روشن نیست ونیروهای کشفی، تحقیقات شان را در این زمینه آغاز کرده اند."


به گفته احمدی، سیماگل درابتدا زخمی شد و در هنگام انتقال به شفاخانه جان خود را از دست داد.
آقای احمدی گفت که برادر این دختر، پس از فیر بالای خواهرش از محل متواری شده است.
خشونت های خانوادگی، ازچالشهای عمده ای است که در ولایت هرات آمار آن، همواره عامل نگرانی مسولان محلی و مردم بوده است.
با این وجود، استفاده از سلاح درحل منازعات خانوادگی مشکل دیگری است که در چند سال گذشته بارها اتفاق افتاده است.
در یک رویداد دیگردر ولایت غور یک دختر 14 ساله که متعلم صنف 11 مکتب بود به علت خشونت های خانوادگی خودش را حلقه آویز کرده است.
به گفته مقام های محلی در ولایت غور این دختر نوجوان بی بی گل نام داشت و باشنده ولسوالی دولت یار آن ولایت بوده است.
هرچند انگیزه این رویداد، به گونه روشن اعلان نشده است اما خشونت های خانوادگی عمده ترین دلیل اینگونه رویدادها عنوان می شود.
از آغاز سال جاری تاکنون بیش از30 مورد خودکشی جوانان دختر و پسر در ولایت های غربی کشورگزارش شده است.
پیشتر، مسوولان ریاست امور زنان ولایت فراه نیز از افزایش نگران کننده قتل وخودکشی دختران جوان درآن ولایت خبر داده بودند.
منبع: بخدی

۴.۱۴.۱۳۹۱

پدری در غزنی، سه عضو خانواده خود را کشت


مقام های محلی در ولایت غزنی می گویند که یک مرد در این ولایت، در جنایت بی سابقه، خانم و دو فرزندش را با ضربات چاقو به قتل رسانده است.
شکریه ولی رئیس امور زنان غزنی در نشست خبری با تایید این رویداد، گفت که قربانیان شامل یک خانم 30 ساله، پسری به نام حکیم هشت ساله و یک دختر 10 سال به نام ستاره هستند.
رئیس امور زنان ولایت غزنی گفت : "اجساد قربانیان، به شفاخانه ولایتی غزنی انتقال داده شده است."
او گفت که احتمال می رود شوهر این خانم در این قتل دست داشته باشد.
رییس امور زنان غزنی گفت: "سال گذشته مقتول (خانم) توسط شوهرش به شدت مورد لت وکوب قرار گرفت که باعث گرفتن طلاق از شوهرش شد."
او گفت که این خانم یک سال است که همراه 3 فرزند خود در ساحه موسوم  به پلان سوم شهرغزنی، به تنهایی زندگی می کرد
رییس امور زنان ولایت غزنی احتمال داد که شوهر این زن، شب هنگام وارد خانه شده و این خانم همراه دو فرزندش راسربریده است.
رئیس امور زنان ولایت غزنی گفت: "شوهر این زن معتاد است و سال گذشته هم چندین بار خانم خود را مورد لت وکوب قرار داده بود."
درهمین حال، باز محمد همت رئیس شفاخانه ملکی ولایت غزنی در نشست خبری گفت که صبح امروز، جنازه ها به شفاخانه ولایتی غزنی انتقال داده شده است.
آقای همت می گوید که قاتل به صورت فجیع و وحشت ناک خانم و کودکانش را با ضربات چاقو کشته است که اجساد قربانیان در شفاخانه نگهداری می شود تا قضایای بعدی آن مورد بررسی قرار گیرد.
پیشتر سارنوال محمد حسین آمر امنیت ولایت غزنی به خبر گزاری بخدی گفت که پدر خانواده که متهم به قتل است؛ متواری شده است و پولیس تلاش می کند تا او را دستگیر کند.

۴.۱۲.۱۳۹۱

خانه های امن و معذرت خواهی وزیر عدلیه


این نخستین تجاوز جنسی کبیر رنجبر نیست!

نویسنده   ثریا بها

من به عنوان یک فمینیست از بدبختی زنی سخن می گویم: در سالهای ١٣۴٧و ١٣۴٨ کبیر رنجبر که به عنوان اسیستانت در دانشکدۀ حقوق وعلوم سیاسی اجرای وظیفه می کرد، در این سالها استاد میر اکبر خیبر اعلامیۀ کمیسیون تفتیش حزب پرچم را مبنی بر اینکه کبیر رنجبر به عنوان یک متجاوز جنسی و یک شهوت ران بیمار از حزب پرچم اخراج گردیده است، به تمام حوزه ها و انجمن های سازمان زنان ابلاغ کرد تا دختران حزبی در دام وی گیرنیفتند.
 داستان تجاوز کبیر رنجبر بر دختر بینوایی به نام فخریه بس غم انگیز است، فخریه که پدر و مادرش را در کودکی از دست داده بود، در خانۀ خواهرش زندگی می کرد و شوهر خواهرش همان آذر، خیاط مشهور بود.
فخریۀ که رفیق سازمانی و دوست شخصی جمیله پلوشه و نفیسۀ شیردل بود، هنگام آزمون از کبیر رنجبر کمک می خواهد، کبیر برایش می گوید: «فخریه اگر جانم را بخواهی برایت فدا می کنم و باز تو رفیق سازمانی من هستی». فخریه که سالها ازمحبت پدر و مادر محروم و دختر بسیار مظلوم و بی آلایشی بود به سخنان کبیر باور می کند و به خانه اش در ( شش درک ) کابل می رود. کبیر که در خانه تنها و خانواده اش به لغمان رفته بودند، نخست با ابراز عشق آتشین می خواهد از فخریه سوء استفادۀ جنسی کند، اما فخریه مقاومت می کند ومی گوید: باید از وی خواستگاری کند، اما موج شهوت کبیر را مجال نمی دهد و با فرومایه گی بر فخریۀ بینوا تجاوز جنسی می نماید، فخریه زار زار می گرید که زندگی اش برباد شد. کبیر می گوید: «من با تو عروسی می کنم». دختر بینوا را که یک هفته در خانه اش نگه داشته بود، رها می کند. چند روزی سپری می شود، اما کبیر خود را پنهان و از ازدواج با وی طفره می رود ومی گوید: تو خودت با پای خود به خانۀ من آمدی، من کاندید بورس شوروی هستم و ازدواج کردنی هم نیستم . فخریه اشک می ریزد، استغاثه می کند، مویه کنان نزد اناهیتا می رود. جنایت کبیر به کمیسیون تفتیش حزب واگذار و به امر استاد میر اکبر خیبر از حزب اخراج و پس از چندی روانۀ شوروی می شود و آنجا عضویت ( کی جی بی ) می گیرد و سپس برادر دیگرش(بصیر رنجبر) نیز به اوکرایین می رود و جاسوس دم و دستگاه کا جی بی می شود. برمبنای اسناد واسیلی متروخین (صمد ازهر )برادر بزرگ شان که متهم به قتل میوندال است نیز از زمان حکومت ظاهرشاه ایجنت کا جی بی و مسئول شبکۀ ( اشعه) بود به نام مستعار فتح.
پس از یازدۀ سپتمبرکبیر رنجبر برنامه ریزی شده از روسیه به کابل بر می گردد و وارد پارلمان می شود. در شکست سال پیش با سلطان زوی تظاهرات راه می اندازد و از سوی سلیمان لایق وارد حلقۀ فاشیستی ارگ می شود. با آنکه همه دانند که فخریه یگانه قربانی تجاوز جنسی این بیمار نبوده و ده ها دختر را در روسیه و کابل و زنان دهقانش را در لغمان فریفته است، اما چند ماه پیش در پروگرام تلویزیونی آریانا( نوبت شما) درمورد همسر کمونیست روسی خود با دیده درایی می گوید:« همسرم از مسلمانان قفقاز است». پس از افتضاح اختطاف و تجاوز اخیرش، امروز درسایت (بی بی سی) خواندم که کبیر رنجبر خواهان مداخلۀ حامد کرزی برای اعادۀ حیثیت خود شده و گفته است که با آن دختر ازدواج کرده و فرزندی از وی دارد و سپس جدا شده است. اما آقا رنجبر نگفت که با وصف داشتن همسر روسی چگونه توانست با دختری که مورد اختطاف و تجاوز وی قرار گرفته بود ازدواج نماید و فردا جدا شود؟ سپاس بیکران از علم ( دی ان ای ) که دست کم این جنایتکار را ناگزیر کرد تا از فرزندی که ثمرۀ تجاوز وی است انکار کرده نتواند، اما می تواند برای اعادۀ حیثیت پوشالی خود از تیم حاکم کمک بگیرد و آنرا یک توطیۀ سیاسی دشمنان بنامد!؟
آقای اکادمیسین رنجبر امیدوار است که کرزی و تیم حاکم با انتحاری نوازی و تجاوز جنسی نوازی خویش وی را( اعادۀ حیثیت ! ؟) خواهند کرد و به جرم وی دختر قربانی شده را راهی زندان زنان! 
به این می گویند جنایت نوازی و جنایت پروری تیم حاکم!

ممنوعیت فروش مواد غذایی به مهاجران غیرقانونی در ایران


برخی رسانه‌های ایران از ممنوعیت فروش مواد غذایی و ارائه خدمات حمل و نقل به اتباع غیرمجاز خارجی در ولایت فارس خبر داد‌ه‌اند. کاردار افغانستان در ایران به دلیل «فضاسازی رسانه‌های افغانی» به وزارت خارجه ایران احضار شده است.
سایت «کلمه» در گزارشی به نقل از روزنامه "عصر مردم"، چاپ شیراز، از محدودیت‌های تازه‌ای خبر داده است که به زودی علیه مهاجران غیرقانونی در ایران اعمال خواهند شد. در این گزارش آمده که مسوولان دولتی در برخی ولایت ها، خدمات دهندگان حمل و نقل، فروشندگان مواد غذایی، نانوایی‌ها و تاکسی‌ها را موظف کرده‌اند به اتباع خارجی غیرمجاز سرویس ندهند و برای تشخیص غیرمجاز بودن آنها، کارت اقامت‌شان را طلب کنند.
این گزارش با استناد به شواهد موجود در ولایت فارس تهیه شده است. مسوولان دولتی این ولایت فروش کالا و مواد غذایی و ارائه خدمات عمومی و صحی به اتباع خارجی غیرمجاز را ممنوع کرده و هشدار داده‌اند که با افراد خاطی به شدت برخورد می‌کنند.
اداره کل امور اتباع و مهاجران خارجی ولایت فارس در این مورد با مجمع امور صنفی، دانشگاه علوم پزشکی، سازمان صنعت، معدن و تجارت، نیروی انتظامی و مراجع قضایی ولایت هماهنگی‌های لازم را کرده است.
غلامرضا غلامی، مدیرکل اداره یاد شده دلیل این تصمیم را «آغاز فصل تابستان و منطقی بودن نگرانی کارشناسان بهداشت دانشگاه علوم پزشکی از شیوع بیماری‌های مسری به واسطه اتباع خارجی غیر مجاز» ذکر کرده که به علت ورود غیرقانونی «هیچ کدام از مراحل قرنطینه را هنگام ورود به کشور طی نکرده‌اند
غلامی همچنین از اصناف و مردم فارس خواسته که هنگام فروش کالا و ارائه خدمات به اتباع خارجی از آنها کارت اقامت بخواهند. وی گفته است که اولویت با سوپرمارکت‌ها، نانوایی‌ها و مکان‌هایی است که به رعایت بیشتر بهداشت فردی و اجتماعی نیاز دارند و کارفرمایان و صاحبان حرفه و مشاغل در ولایت فارس، برای دور ماندن از عواقب قانونی این طرح کافی است قبل از ارائه خدمات، از هویت اتباع بیگانه با رویت کارت و مجوز اقامت قانونی آنها اطمینان یابند.
به تاکید غلامی هر یک از شهروندان ایرانی نیز برای اطمینان از ناقل (بیماری) نبودن اتباع خارجی در اماکن عمومی در بس ها یا صف نانوایی‌ها می‌توانند مشخصات هویتی آنها را مطالبه و رویت کنند.
دو هفته پیش نیز مدیرکل اتباع و مهاجران خارجی ولایت خوزستان از ممنوعیت حمل و نقل و جابجایی اتباع خارجی غیرمجاز و مجازات رانندگان و شرکت‌های مسافربری خاطی سخن گفته بود. حسین دهدشتی به خبرگزاری ایسنا گفته بود که این مجازات در مرحله اول توقیف موتر و معرفی راننده متخلف است.
افغان‌ها بیشترین تعداد اتباع خارجی در ایران را تشکیل می‌دهند. هرچند  دست کم ۱۰۰ هزار مهاجر عراقی در این کشور به سر می‌برند اما به نظر می‌رسد که محدودیت های اخیر عمدتا متوجه افغان ها باشد.
آمار دقیقی از تعداد مهاجران افغانی در ایران وجود ندارد اما گفته می‌شود که حدود سه میلیون مهاجر "مجاز" و "غیرمجاز" افغانی در این کشور زندگی می‌کنند. مقام‌های ایرانی می‌گویند تنها یک سوم این مهاجران شناسایی شده و مدرک اقامت دارند.
چندی پیش نیز خبرگزاری مهر فهرستی از شهرها و ولایت هایی را منتشر کرد که مهاجران افغان حق سکونت در آنها را ندارند. این ولایت ها شامل تهران، اصفهان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، مشهد، مازندران، کرمان، فارس، خراسان، سمنان، قم، قزوین، خوزستان، زنجان، ایلام، البرز، گیلان و لرستان هستند.
به گفته مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله ایران، سه ولایت تهران، خراسان و اصفهان میزبان بیشترین تعداد مهاجران افغان هستند.
 اتباع غیرایرانی در ایران با تبعیض تحصیلی نیز رو به رو هستند. وزارت علوم ایران صرف نظر از آن دسته مهاجران "غیرمجاز" که امکان ثبت نام در مکتب های ابتدایی را هم ندارند، پذیرش این گروه در رشته‌هایی چون فیزیک اتومی، مهندسی هسته‌ای، مهندسی فناوری اطلاعات‌، مهندسی هوافضا و مهندسی کیمیا در امتحان سراسری سال ۱۳۹۱ را ممنوع اعلام کرده است.
موضع‌گیری مقام های دولت ایران در قبال مهاجران افغان بدون واکنش نمانده است. بسیاری شهروندان ایرانی به دستورالعمل‌هایی چون ممنوعیت حضور افغان‌ها در مراسم نوروز در اصفهان اعتراض کرده و آن را "افغان ستیزی" خوانده‌اند. این تصمیم ها در رسانه‌های افغانستان و محافل افغان‌های مقیم اروپا و امریکا نیز مورد نقد قرار گرفته‌اند.
هم‌زمان با اعلام محدودیت‌های تازه برای "اتباع خارجی غیرمجاز" در ایران، خبرگزاری «مهر» از احضار کاردار سفارت افغانستان به وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران نوشته است. دلیل این احضار «فضاسازی منفی برخی رسانه‌های افغانستان در مورد نحوه برخورد ایران با اتباع غیرمجاز افغانی و قتل یک دختر جوان توسط یکی از افغان ها در ولایت یزد» عنوان شده است.
منبع : دویچه وله